fbpx
O modzie

Szyk, moda i kreacja wartości

Jej wysokość szpilka!

Z  historii najbardziej pożądanych butów na świecie oraz kilka rad stylistki

Dla wszystkich kobiet, które nie wyobrażają sobie życia bez magii szpilek, wyjątkowego samopoczucia i wpływu  na otoczenie, czy wiecie skąd pochodzą i jak je prawidłowo nosić?

Otóż, same obcasy pojawiły się już w antyku, ale na salony wprowadziła je dopiero Katarzyna Medycejska. Była niezadowolona ze swojego wyglądu i zainspirowana weneckimi koturnami, które pełniły funkcje raczej praktyczne, przed ubłoceniem. Fanaberia Katarzyny szybko się przyjęła. Kobiety lekkich obyczajów upodobały sobie drewniane obcasy ok. 8-10 cm. Im wyższe obcasy, tym kobieta była uważana za droższą bądź szlachetniejszą. Również Ludwik XIV owładnięty fascynacją obcasami, nosił je by stać się wyższy. Upodobał sobie wyjątkowe obcasy w kolorze czerwonym. Niestety szał na obcasy został stłumiony przez rewolucje francuską. Jej wysokość szpilka wraca na salony pod koniec XIX wieku. Wprowadzenie nowych technik produkcji obuwia pozwoliło, by Charles Jourdan nadal szpilkom właściwą wysokość i kształt. Ważnym wydarzeniem było umieszczenie metalowego trzonu w szpilce. Dokonał tego Roger Vivier projektujący dla Christina Diora. Dało to możliwość sterownia wysokością szpilki. Buty na obcasach stawały się symbolem seksu.

Kiedyś przerażała wysokość 8 cm, w tej chwili dwa razy wyższe nie robią wrażenia. Modele bardzo wysokich, cienkich szpilek pojawiają się od Jimmy’ego Choo, aż po Zarę. Szpilki wyznaczają styl, klasę i szyk. Kobiety, kiedy są zbyt niskie, kiedy chcą podnieść też swoje znaczenie na przykład przy negocjacjach w pracy zakładają szpilki.

Zgadzam się, że szpilki są piękne, dodają klasy, seksapilu, kobiecości, ale tylko wtedy, kiedy są dobrze dobrane do naszego wzrostu i mają doskonałą jakość. Umiejętność noszenia szpilek jest bardzo ważna, żeby nie wyglądać jak na szczudłach, podążając chwiejnym krokiem. Przedstawię kilka ważnych zasady stylizacji przy doborze szpilek dla naszego dobrego stylu:

  1. Znajdź odpowiednie dla siebie, nie sugeruj się szpilkami koleżanki z pracy, z tego tylko względu, że Ci się podobają, ale czy będziesz w stanie w takim modelu chodzić, przecież nie macie identycznych stóp.
  2. Bardzo ważne – poznaj swój rozmiar – tutaj pewnie zdziwienie, przecież znam swój rozmiar, ale w przypadku szpilek musi być określony jeszcze bardziej precyzyjnie. Zbyt duże po prostu będziemy gubić, a zbyt małe będą powodowały kurczenie palców, a to nie wygląda atrakcyjnie, a ty będziesz cierpieć.
  3. Postaw na jakość. Szpilki powinny być wykonane z najlepszej jakości materiałów, najlepiej ze skóry.
  4. Niezwykle ważnym elementem jest to, by wygodnie nam się chodziło w szpilkach, jest właściwie wyprofilowanie, stopa dobrze się układa a ciało się prostuje. Daje nam to możliwość swobodnego noszenia szpilek przez wiele godzin.
  5. Bardzo ważny jest sposób chodzenia,  kroki powinny być mniejsze i wolniejsze. Zawsze patrz przed siebie.

 

Kiedy zakładasz szpilki jak w balecie przyjmij prawidłową postawę, unieś głowę, wyprostuj się !