Blog

Ciekawa strona wolności

Trzy najważniejsze elementy noworocznych postanowień!

Temat bliski praktycznie wszystkim, mamy Nowy Rok czas wyzwań, zmian, postanowień i nowych działań.

Na początek warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 

 

 

 

 

 

Czy na pewno chce coś zmienić?

Czy nie lepiej pozostawać w tym co mam teraz?

Czy doceniam właśnie to, co mam w tej chwili?

Czy to nie jest tylko wymóg czasu?

Co mogę zrobić, by podjąć nowe wyzwanie?

Czy jest to moja decyzja?

Jakie stawiam sobie przeszkody?

Postanowienia noworoczne powinnyśmy rozważyć określając trzy najważniejsze elementy, by na się powiodło:

  1. Obecną sytuacje – jasno i wyraźnie, najlepiej zapisując: w jakim miejscu jestem, jakie mam realne możliwości
  2. Cel, jaki sobie stawiamy – konkretnie – z datą wykonania – to nie jest magia tylko rzeczywistość
  3. Poznać siebie- na ile tak na prawdę nam na tym zależy, kim będę jak wytrwam i co się zmieni

Po tym podejmujemy decyzje do działania, którą też zapisujemy, jakbyśmy sami ze sobą podpisywali umowę na realizacje.

Najczęstszy błędem jest tak na prawdę brak gotowości na przyjęcie zmiany. Dopiero znalezienie w sobie w silnej motywacji do działania, pomimo trudności jakie się pojawią w trakcie, która codziennie będzie nas prowadzić, to zadziała. Dla każdego może to być zupełnie coś innego, na przykład obniżenie poziomu stresu, z powodu pracy czy toksycznej relacji,  poprawienie swojej kondycji czy zmniejszenie wagi ciała, zmiana wizerunku, zmiana pracy, czas na rozwój pasji, spędzanie większej ilości czasu z bliskimi, rozwój osobisty.

Kolejnym krokiem jest stworzenie planu naszego działania, który powinien być jasny, konkretny i umieszczony w czasie i realny do wykonania, co będzie wymagało codziennej pracy i dyscypliny. Zapewne po drodze pojawi się wiele wymówek, z braku siły, chęci, starych nawyków albo kiedy chcemy szybko zobaczyć efekt i stwierdzimy, że to nie działa i poddajemy się. Własnie podjęcie decyzji, określenie celu, ustalenie możliwości i wytrwałość w działaniu dadzą zamierzony efekt.

Bardzo ważnym elementem jest „puszczenie” tego, co nam dokucza, przeszkadza, co chcemy zmienić. Trzeba po prostu zrobić miejsce na „nowe”. Dla przykładu nie możemy przez kilka godzin dziennie rozmyślać o przeszłości, obciążać się tym i myśleć, że nie może być lepiej albo, że mnie nie stać, przez takie nastawienie nie ruszymy z miejsca.

Zmiana, wyzwanie czy rozwój osobisty przede wszystkim wymaga od nas pracy, ale to my decydujemy, nikt takiej decyzji nie podejmuje za nas i nie możemy nikogo obciążyć odpowiedzialnością w razie porażki. Właśnie tutaj tkwi nasza obawa w porażce, kiedy od razu ją zakładamy, nie dajemy sobie szansy na osiągnięcie sukcesu ani wykonania pracy nad sobą. Skupiajmy uwagę na działaniu, na dobrym dla nas i pozytywnym myśleniu, poszukiwaniu rozwiązań, bo problemy i trudności zawsze będą obecne, tylko kwestia jak my do nich podejdziemy i jak widzimy w tym siebie.

Przy realizacji wyzwania, zmiany polecam stworzyć listę jasnych i konkretnych powodów, które spisane nabierają wartości, możemy zawsze do nich wrócić i w trudnych chwilach nie poddawać się.

Życzę zatem realizacji wyzwań, marzeń , zmian, wychodzenia w trudnych sytuacji i toksycznych relacji, które ściągają nas w dół, a budować te, które nas wzmacniają i rozwijają. Rozwój jest pracą ale też pięknym przeżywaniem swojego życia i możliwości dawania z siebie to, co najlepsze innym ludziom.