Blog

Zapach a emocje

Wydaje nam się, że to czego nie widzimy nie ma większego znaczenia, nic bardziej mylnego. Większość z nas pewnie nie dostrzega zbyt ścisłego związku zapachu z emocjami. Natomiast badania skupiające się nad psychologią zapachu i psychologią emocji dowodzą zależności między emocjonalnym profilem a preferencjami zapachowymi.

Dowiedziono w nich, że nasze preferencje zapachowe zależą od typu emocji. Także dokonywane przez nas wybory są determinowane potrzebami emocjonalnymi. Impulsy zapachowe docierają do układu limbicznego, gdzie są rejestrowane. To właśnie ten układ zajmuje się procesem przekładania emocji na reakcje naszego organizmu. Zapach jest dla naszego organizmu zapisującą się informacją, którą jesteśmy w stanie odtworzyć w dogodnej sytuacji.

Na tym poziomie tworzą się skojarzenia zapachowe, które łączymy z przyjemnymi bądź przykrymi sytuacjami, dokładając do tego nasze emocje. Zależność między zapachem a emocjami, nie jest do końca efektem samej kompozycji zapachowej, a jest zdeterminowana czynnikami biologicznymi i pamięcią zapachową.

Na samą wyczuwalność zapachu ma wiele czynników zewnętrznych również. Niezwykle ciekawym zjawiskiem jest emocjonalny charakter zmysłu powonienia i przesyłane dzięki temu informacje. Myślę, że wiele razy każdy z nas mógł doświadczyć, nawet całkiem niezamierzenie, że czując jakiś zapach wracały do nas konkretne wspomnienia np. z dzieciństwa bądź z intymnych sytuacji z partnerem. Zadziwiające jest to, że odczyt tej zapisanej informacji zapachowej powraca błyskawicznie.

Fenomen pamięci zapachowej skłania do przyznania wyjątkowej roli zmysłu węchu w procesach pamięciowych. Informacje zapachowe zapisują się automatycznie, poza naszą świadomością. Zapach bardzo silnie oddziałuje przez to na nasze emocje i relacje. Wpływamy na odbiorcę naszym zapachem, wywołując konkretne skojarzenia, reakcję fizjologiczne, a nawet spostrzeżenia. Wygląda to na specyficzny kod informacji jaki sobie nawzajem przekazujemy, tworząc przy tym wspomnienia i doświadczenia, budzi to w nas konkretne emocje. Będąc w określonym stanie emocjonalnym wpływamy na nasz zapach, ale też na to jak odbiera nas osoba, która jest najbliżej. Wspomnienia zapachowe też potrafimy przywrócić patrząc na konkretny obraz, który nam się kojarzy z czymś przyjemnym, wtedy mamy wrażenie, że czujemy ten zapach.

Konkretne zapachy mogą tworzyć między nami niezwykłą więź, którą czujemy. Przykładem może być zapach skóry człowieka, którego kochamy. Będzie to bardzo indywidualna mieszanka różnych substancji, którą pragniemy ciągle czuć. Wywołuje u nas pragnienie bliskości, trwałości, ciepła.

Każdy z nas tworzy indywidualny kod informacji zapachowej i zasób pamięci zapachowej.